Під час будівництва трубопроводів часто необхідно використовувати fitingst1спеціальні     з'єднувальні елементи в частинах трубопроводу, де потрібно зробити які-небудь вигини або повороти, відводи або нахили. Узагальнено їх називають деталі трубопроводу. З ними здійснюють розгалуження, переходи на інший діаметр, також вони є допоміжним елементом, якщо передбачається часто збирати і розбирати труби або підключається прилад водопостачання, опалювання тощо. Існує безліч видів таких деталей, тобто фітингів. Причому, фітинги можуть служити і для герметичного перекриття трубопроводу та інших допоміжних цілей. Є фітинги, що з'єднують кінці труб однакового діаметра, вони називаються прямими, а ті, що скріплюють кінці труб різного діаметру перехідними.

        В основному, металеві фітинги із чорних металів виготовляються із ковкого fitingst2чавуну та сталі, а фітинги із кольорових металів виготовляють із латуні, іноді із міді. При виробництві фітингів застосовують й інші метали, але набагато рідше. Існують пластмасові фітинги, що в основному застосовуються для труб з поліетилену, наприклад, поліпропілену.

       Фітинги для металевих труб поділяються на нарізні, зварні (з гладкими кінцями під зварювання), фланцеві і обтискні. Різьбові фітинги для водопровідних і газопровідних сталевих труб виготовляють з циліндричним різьбленням. Для створення герметичного з'єднання циліндричну різьбу ущільнюють лляним пасмом, змоченим у сурику, стрічкою ФУМ або спеціальною ниткою.

           Латунні фітинги застосовують для створення роз'ємів на трубопроводах системfitingst3 холодного і гарячого водопостачання та опалення, а також при підключенні сантехнічних приладів (змішувачі, бойлери, котли, зливні бачки, системи очищення води, пральні і посудомийні машини).

На чавунних фітингах по краях є спеціальний бортик — потовщення, що надає їм більшу міцність. У сталевих фітингів таких бортиків немає.

      Діаметри металевих фітингів відповідають діаметру металевих труб. Це 15мм, 20мм, 25мм, 32мм, 40мм, 50мм, 57мм, 76мм, 89мм, 108мм і т.д..

        Залежно від призначення фітинги підрозділяються на:Відводи, коліна (сталеві зварні, латунні та чавунні різьбові) служать для зміни напрямку трубопроводу.

      Трійники (сталеві зварні, латунні та чавунні різьбові) забезпечують fitingst4відгалуження в одному напрямку від магістральної труби.

       Хрестовини забезпечують відгалуження в двох напрямках від основної труби.

      Муфти (сталеві, чавунні та латунні різьбові) призначені для з'єднання однакових труб на прямій ділянці.

      Контргайки (сталеві, чавунні та латунні різьбові) — забезпечують герметичність з'єднання труб та фітингів.

       Згони (сталеві різьбові) з'єднують труби різного типу, у важко доступних місцях та при вже зафіксованій трубі. У цьому випадку часто використовують для з'єднання сталевих труб такий тандем: згін, контргайка, муфта, це дозволяє не крутити трубу. На згін (довгу різьбу) насухо навертають контргайку і муфту. Забезпечуючи співвісність, до першої труби приставляють другу і зганяють муфту з згону, одночасно нагвинчуючи її на коротку різьбу другої труби, застосовуючи ущільнювач. На кінець муфти намотують жгут ущільнювача та закріпляють муфту контргайкою. Ущільнювач використовують для того, щоб нарізне сполучення труб з муфтою не протікало - льняне полотно, азбест, натуральну оліфу, білила, сурікову, графітну мастіку чи ФУМ стрічку.

     Переходи (сталеві зварні, латунні та чавунні різьбові) з'єднують труби різного діаметру.

       Американки (латунні та чавунні, прямі і кутові) в основному, призначені для підключення сантехнічних та опалювальних приладів, але також з'єднують труби різного типу (дозволяється тільки для великих діаметрів). Мають вигляд накидної гайки із внутрішньою та зовнішньою різьбами.

     Різьби (сталеві)призначені для з'єднання труб з використанням різьблення.

      Заглушки (сталеві зварні, латунні різьбові) використовують для герметичного закладення кінців труб.

      Ніпеля (латунні різьбові) використовують для тимчасового або постійного герметичного з'єднання трубопроводу з іншим трубопроводом. Оскільки, ніпель має двохсторонню зовнішню різьбу, то може водночас слугувати для переходу із внутрішньої різьби трубопроводу на зовнішню. У разі постійного з'єднання трубопроводів ніпель може попутно виконувати і функцію їх механічного (силового) скріплення та стягувати разом обидві деталі одночасно при обертанні ніпеля спеціальним ніпельним ключем.

    Футорки (латунні різьбові) являють собою гайки або втулки, що мають зовнішню та внутрішню різьбу. Використовують для з'єднання труб різних діаметрів.

     Врізки у бак (латунні різьбові).

       Штуцера шланга (латунні різьбові) являють собою втулки, один з кінців яких мають внутрішню або зовнішню різьбу для кріплення до різних ємностей або трубопроводів. Форма іншого кінця штуцера залежить від способу приєднання до подальших деталей (в даному випадку, до шланга). Штуцер вкручують, приварюють або припаюють до трубопроводів, резервуарів, картерів і т.д. Штуцером називають також відрізок труби невеликого діаметру (10-20 мм) для випуску води чи повітря, відбору рідини з трубопроводу з метою вимірювання її тиску, температури та інших параметрів.

      Важливими елементами трубопроводу є зворотний клапан та кран.

     Зворотний клапан — це спрямівний гідроапарат (пневмоапарат), призначений для перепускання робочого середовища тільки в одному напрямку та запирання у зворотному напрямку. Клапан є самодіючим. Зворотні клапани використовуються також для захисту трубопроводів, насосів, ємкостей під тиском та захисту систем від витікань при руйнуванні окремих її складових. Розрізняють кульові, дискові, мембранні та золотникові зворотні клапани. Найпоширеніший— кульовий, так само як і кран.

    Кульовий кран застосовують у трубопроведенні для перекриття чи регулювання газу або рідини у трубопроводі. Розрізняють крани із двохсторонньою зовнішньою та внутрішньою різьбами, зовнішньою різьбою з одної сторони, а внутрішньою з іншої, крани з американками, крани з фільтрами та ін.

Ще ні один трубопровід не проклався без з'єднувальних елементів. Тому фітинги є важливим і багатофункціональним елементом у трубопроведенні.